تابستان 1401(تیر)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار گروه رفتار وروان‌شناسی ورزش، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (145 مشاهده)
زمینه: تفاوت عملکرد قهرمانان ورزشی بیش از زمان‌های دیگر به آمادگی ذهنی آن‌ها مربوط می‌شود و یکی از عوامل مهمی که آمادگی روانی، بدنی و حتی عملکرد را تحت تأثیر قرار می­ دهد شرایط تنشگر است. با توجه به اینکه tDCS وسیله ­ای بالقوه برای افزایش عملکرد در بسیاری از زمینه­ ها فراهم می ­کند، اما اکتشاف محدودی درزمینه توانش‌های پیچیده وجود دارد.
هدف: هدف از مطالعه حاضر بررسی تأثیر تحریک الکتریکی مستقیم فراجمجمه‌ای (‏tDCS‏) ناحیه ‏DLPFC‏ بر عملکرد و توجه دیداری بازیکنان ‏والیبال نشسته تحت شرایط تنشگر انجام گرفت.
روش: در این شبه­ تجربی و با طرح تحقیق پیش‌آزمون - پس‌آزمون و دوره پیگیری 2، 4 و 6 روزه، 24 ورزشکار لیگ برتری و ملی‌پوش والیبال نشسته کشور به‌صورت مشارکت داوطلبانه انتخاب، و به‌صورت تصادفی در 2 گروه 12 نفری تمرینات tDCS ناحیه DLPFC و تحریک ساختگی قرار گرفتند. تکلیف پژوهش حاضر آزمون سرویس اصلاح‌ شده والیبال ایفرد بود که شرکت ­کنندگان در پیش‌آزمون به اجرای 10 کوشش پرداختند که هم‌زمان با استفاده از دستگاه ردیابی چشم توجه دیداری شرکت­ کنندگان نیز ثبت گردید. مرحله مداخله در 6 روز متوالی انجام گرفت که در هرروز بعد از تمرینات مورد نظر شرکت­ کنندگان به اجرای 10 سرویس والیبال می ­پرداختند. بلافاصله از مداخله پس‌آزمون اجرا گردید. 48 ساعت بعد از مرحله پس‌آزمون، مرحله یادداری اول، 48 ساعت پس از مرحله یادداری اول، مرحله آزمون تنش و 48 ساعت بعد از مرحله آزمون تنیدگی، مرحله یادداری دوم انجام گرفت که شرکت ­کنندگان در هر یک از مراحل به اجرای 10 سرویس والیبال پرداختند که هم‌زمان با استفاده از دستگاه ردیابی چشم توجه دیداری شرکت ­کنندگان نیز ثبت گردید.
یافته ­ها: نتایج آزمون تحلیل واریانس مختلط نشان داد که تمرینات tDCS ناحیه DLPFC بر بهبود دقت سرویس تحت شرایط عادی و آزمون تنیدگی تأثیر معنی ­داری دارد (0/01 P<). همچنین نشان داد که تمرینات tDCS ناحیه DLPFC بر افزایش توجه دیداری شرکت کنندگان تحت شرایط عادی و آزمون تنش تأثیر معنی ­داری دارد (0/01 P<).
نتیجه‌گیری: به‌طور کلی نتایج مطالعه حاضر بر اهمیت tDCS ناحیه DLPFC بر بهبود عملکرد و توجه دیداری و حفظ عملکرد و توجه دیداری در شرایط تنشگر تأکید دارد.
متن کامل [PDF 1014 kb]   (41 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/6 | پذیرش: 1401/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.