پیام خود را بنویسید
پاییز 1400 (آبان)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد ، گروه روانشناسی ، دانشگاه تهران ، تهران ، ایران( نویسنده مسئول).
چکیده:   (120 مشاهده)
زمینه: پژوهش ­ها نشان داده ­اند که درمان فراتشخیصی یکپارچه ­نگر در تأکید ویژه­ اش روی نحوه تجربه و پاسخدهی به هیجان ­ها بی­ همتا و منحصر به فرد است. اما پیرامون اثر بخشی درمان فرا تشخیصی یکپارچه بر تنظیم شناختی هیجانات مادران کودکان مبتلا به سرطان پژوهشی صورت نگرفته است.
هدف: این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی درمان فرا تشخیصی یکپارچه بر تنظیم شناختی هیجان مادران کودکان مبتلا به سرطان انجام شد.
روش: این پژوهش از نوع شبه­ آزمایشی با طرح پیش­ آزمون پس ­آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش را کلیه مادران کودکان مبتلا به سرطان که در بیمارستان ­های محک، شهدای تجریش، بهرامی و حضرت علی­ اصغر در سال 1398 در شهر تهران تحت درمان بودند، تشکیل داد. 31 نفر از مادران به با روش نمونه­ گیری در دسترس به عنوان نمونه انتخاب و به صورت تصادفی تعداد 15 نفر در گروه آزمایش و 16 نفر گروه گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش حاضر عبارت بودنداز، پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان(CERQ)  فرم کوتاه (گارنفسکی و کرایج، 2006) و پروتکل درمان فراتشخیصی یکپارچه (بارلو،2011). گروه آزمایش 12 جلسه 90 دقیقه ­ای درمان فراتشخیصی یکپارچه دریافت کردند. تحلیل داده ­ها با روش تحلیل کوواریانس تک متغیره و با استفاده از نرم ­افزار 23 SPSS انجام شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که درمان فرا تشخیصی یکپارچه به افزایش استفاده از راهبردهای سازش ­یافته شامل پذیرش، تمرکز مجدد مثبت، تمرکز مجدد بر برنامه‌ریزی، ارزیابی مجدد مثبت و دیدگاه­گیری در مقایسه با گروه گواه شد و همچنین به کاهش معنادار استفاده از راهبردهای سازش نایافته شامل: فاجعه ­سازی، ملامت خویشتن، نشخوارگری و ملامت دیگران منجر شد (0/001 P≤).
نتیجه‌گیری: درمان فرا تشخیصی یکپاچه ­نگر باعث افزایش استفاده از راهبردهای انطباقی هیجانی و کاهش استفاده از راهبردهای غیر انطباقی در مادران کودکان مبتلا به سرطان می­ شود که این فرآیند به بهبود سلامت ­روان این مادران کمک شایانی خواهد کرد.
متن کامل [PDF 1134 kb]   (131 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/16 | پذیرش: 1400/8/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb