پیام خود را بنویسید
پاییز 1400 (آبان)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار، گروه روانشناسی کودکان استثنایی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، ایران (نویسنده مسئول)
چکیده:   (153 مشاهده)
زمینه: کارکردهای اجرایی مجموعه ­ای از پردازش ­های عالی ذهن هستند که در تنظیم افکار و رفتار هدفمند نقش دارند. علی­ رغم اهمیت این کارکردها اما مشکلات زیادی در مورد سنجش صحیح آن­ ها وجود دارد. مشکلاتی از قبیل پیچیدگی، محدودیت ­های پایایی و روایی و همچنین ناخالصی در سنجش مؤلفه‌ها.
هدف: این پژوهش با هدف ساخت و اعتباریابی آزمون تصویری - رایانه­ ای کارکردهای اجرایی انجام پذیرفت تا مشکلات موجود در ابزارهای رایج را به حداقل برساند.
روش: این پژوهش به لحاظ هدف جزء پژوهش‌های تحقیق و توسعه، و به لحاظ شیوه‌ی گردآوری اطلاعات، پیمایشی و از نظر روش ­شناسی از جمله تحقیقات آزمون ­سازی به حساب می ­آید نمونه پژوهش شامل 115 دانش‌آموز بود که به صورت نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای و از مناطق 16 و 6 شهری تهران انتخاب شدند. از آزمون علائم حیاتی سیستم اعصاب مرکزی به عنوان ابزاری جهت تعیین روایی همزمان استفاده شد.
یافته ها: پایایی نمرات اصلی خرده آزمون­ ها با استفاده از روش باز آزمایی عمدتاً در دامنه معنادار محاسبه شد . همچنین روایی همزمان آزمون با استفاده از همبستگی بین نمرات خرده ­آزمون­ های ابزار و خرده آزمون ­های CNS حاکی از همبستگی معنادار بود. ضرایب محاسبه شده برای خرده ­آزمون ­های مار و پله، جعبه ­ی هدیه، کیف مدرسه، خط ویژه، آدمک ­ها، کارت ­ها، سیب ­ها، توپ و راکت و دست ­ها به ترتیب برابر با 0/61، 0/53، 0/41، 0/79، 0/54، 0/38، 0/66، 60 و 0/39 بود. تحلیل عاملی اکتشافی سه مولفۀ بهنگام ­سازی حافظه فعال، جابه­ جایی ذهنی و بازداری را شناسایی کرد.
نتیجه‌گیری: مجموعه آزمون تصویری - رایانه­ ای کارکردهای اجرایی از ویژگی ­های برجسته­ ای جهت سنجش کارکردهای اجرایی دانش آموزان برخوردار است
متن کامل [PDF 1124 kb]   (50 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/16 | پذیرش: 1400/8/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb