پیام خود را بنویسید
زمستان 1400(دی)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد، گروه روانشناسی بالینی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران (نویسنده مسئول)
چکیده:   (21 مشاهده)
زمینه: درمان فراتشخیصی رویکردی ساختارمند و کوتاه مدت است که با هدف قرار دادن عوامل مشترک اختلالات هیجانی و خلقی برای بهبود مشکلات هیجانی، شناختی و رفتاری طراحی شده است. این پروتوکل درمانی تأکید ویژه­ ای بر روی نحوه تجربه و پاسخدهی به هیجان ­ ها دارد و سعی در بهبود پاسخ­ های سازش­ نایافته هیجان، شناخت و رفتار می ­کند. اما درمورد اثربخشی درمان فراتشخیصی بر شکست عاطفی شکاف تحقیقاتی وجود دارد.
هدف: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی گروه درمانگری فراتشخیصی اینترنتی بر تحمل پریشانی و راهبردهای نظم ­جویی شناختی هیجان دانشجویان مبتلا به اختلال سازگاری ناشی از شکست عاطفی صورت گرفت.
روش: این پژوهش از نوع کارآزمایی بالینی شبه­ آزمایشی با طرح پیش­ آزمون - پس­ آزمون و گروه گواه بود. با توجه به شیوع بیماری کرونا، جامعه‌ی آماری شامل کلیه‌ی دانشجویان دچار شکست عاطفی سراسر کشور در سال 1399 در رده سنی 18 تا 38 سال بود که به صورت آنلاین انتخاب شدند و پس از پر کردن فرم اولیه خودساخته توسط پژوهشگر و مصاحبه تشخیصی با روش نمونه ­گیری هدفمند وارد پژوهش شدند. پس از انجام پرسشنامه ­ها، یک گروه انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه به صورت 15 نفر در گروه آزمایش (گروه درمانگری فراتشخیصی) و 15 نفر در گروه گواه جایگزین شدند. درمان­ طی 10 جلسه گروهی 90 دقیقه­ ای برای گروه آزمایشی اجرا شد. آزمودنی ­ها در سه مرحله پرسشنامه­ ی تحمل پریشانی (سیمونز و گاهر، 2005) و راهبردهای نظم­ جویی شناختی هیجان (گارنفسکی، کرایج و اسپینهاوون، 2002) را تکمیل کردند: پیش ­آزمون، پس­ آزمون و پیگیری 1 ماهه.
یافته­ ها: نتایج تحلیل واریانس مختلط نشان دهنده تفاوت معنی ­دار (5 0/0 P<) نمرات پس ­آزمون گروه­ آزمایش و گواه در متغیرهای تحمل پریشانی و راهبردهای نظم ­جویی شناختی هیجان بود.
نتیجه‌گیری: از یافته­ های این پژوهش استنباط می ­شود که گروه درمانگری فراتشخیص اینترنتی می­ تواند علایم ناشی از شکست عاطفی را کاهش دهد.
متن کامل [PDF 1162 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/8 | پذیرش: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb