پیام خود را بنویسید
زمستان 1400(دی)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (28 مشاهده)
زمینه: تحقیقات نشان داده است روش‌های سنتی بهشیاری با دوره‌های کاهش استرس بر پایه کند کردن حرکت، ایجاد سکون و دنبال‌کردن آموزه‌های سنتی بودیسم اجرا شده‌اند، اما اثربخشی طولانی‌مدت این روش‌ها بر اضطراب و افسردگی با نتایج ضد و نقیضی همراه بوده‌است. اخیرا مداخلات بدنمند، پویا و عینی حین حرکت و بازی بر ناهشیار و تقویت هشیاری برای انسجام ذهن و بدن پیشنهاد گردیده است. آیا این تمرینات درمانی می‌تواند به تغییر الگوهای کژکار شخصیت مضطرب و افسرده منجر شود؟
هدف: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی مداخلات بهشیار حسی‌حرکتی در درمان الگوهای کژکار شخصیت منجر به اضطراب و افسردگی مراجعین متقاضی روان درمانی اجرا شد.
روش: این پژوهش یک مطالعه آمیخته از نوع تبیینی بود. روش مطالعه اول، شبه‌آزمایشی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون بود. جامعه آماری از مراجعین کلینیک‌های روانشناسی در تهران بوده‌اند. نمونه پژوهش، 20 نفر (زن: 7 و مرد: 13) از افرادی است که با علائم اضطرابی یا افسردگی به یک کلینیک مراجعه کرده ‌بودند. این افراد قبل و بعد از اجرای 8 هفته‌ای مداخلات بهشیار حسی‌حرکتی (کاشانکی و همکاران، 1400) به پرسشنامه‌های اضطراب و افسردگی کاستلو کامری (1967) پاسخ دادند. در مطالعه دوم، در حین مداخلات بهشیار و بعد ازآن، الگوهای کژکار شخصیت، سلامت­روان و خصیصه های شخصیتی پیش­بینی‌کننده اضطراب و افسردگی یکی از مراجعین، توسط آزمون شخصیت سواپ (شدلر و وستن، 2007) ارزیابی شد.
یافته ­ها: در مطالعه اول نتایج آزمون t همبسته نشان داد که مداخلات بهشیار حسی‌حرکتی سبب کاهش اضطراب (0/00001 P<) و افسردگی (0/05 P<) می‌شود و مطالعه دوم نشان دهنده تغییر الگوهای کژکار شخصیت بیمار توسط مداخلات، تبدیل دفاع های ناپخته به دفاع­های پخته و افزایش عوامل سلامت ­روان در بیمار بود که منجر به کاهش اضطراب و افسردگی شد.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان‌دهنده اثربخشی مداخلات بهشیار حسی‌حرکتی بر الگوهای شخصیتی کژکار افسرده و مضطرب بود. این مداخلات چالشی و بازی‌های متنوع احتمالا سبب توانمندسازی و افزایش ظرفیت ذهن و بدن و ایجاد انگیزه برای تحمل اضطراب و مقابله با افسردگی می شود.
واژه‌های کلیدی: حسی‌حرکتی، بهشیار، شخصیت، سلامت
متن کامل [PDF 1204 kb]   (31 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/3/15 | پذیرش: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb