پیام خود را بنویسید
پاییز 1400 (آبان)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، بیرجند، ایران
چکیده:   (31 مشاهده)
زمینه: سندرم روده تحریک­ پذیر، یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است که عوامل روانشناختی از جمله اضطراب و هیجانات منفی، در تحریک و تشدید آن نقش بسزایی دارند و بر کیفیت زندگی این بیماران تأثیر می ­گذارد. اما آیا مداخله­های پذیرش و تعهد و شناختی رفتاری می ­تواند بر بهبود طرحواره­ های هیجانی و کیفیت زندگی بیماران با سندرم روده تحریک ­پذیر دارای اختلال اضطراب فراگیر کمک کند؟
هدف: هدف پژوهش بررسی اثربخشی مداخله­ های پذیرش و تعهد و شناختی رفتاری بر طرحواره­ های هیجانی و کیفیت زندگی بیماران دارای اختلال اضطراب فراگیر با سندرم روده تحریک­پذیر بود.
روش: این مطالعه شبه تجربی با طرح پیش ­آزمون / پس­ آزمون با گروه کنترل و پیگیری سه ماهه بود. جامعه آماری، بیماران دارای اختلال اضطراب فراگیر مبتلا به سندرم روده تحریک‏پذیر شهر تهران بود. 60 نفر بیمار به روش نمونه ­گیری هدفمند انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه (20 نفره) قرار گرفتند. گروه ­های آزمایش 12 جلسه 90 دقیقه­ ای مداخلات شناختی رفتاری (داگاس و رابی­ چاوود، 2007) و پذیرش و تعهد (آیفرت و فورثایث، 1396) را دریافت کردند و گروه گواه در این مدت هیچ­ گونه مداخله ­ای دریافت نکرد. آزمودنی­ ها با استفاده از پرسشنامه­ های کیفیت زندگی بیماران سندرم روده تحریک ­پذیر پاتریک و دروسمان (1998) و پرسشنامه طرحواره­ های هیجانی جیانگ و همکاران (2019) در مراحل پیش­ آزمون و پس­ آزمون ارزیابی و داده­ ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس مختلط تحلیل شد.
یافته­ ها: هر دو مداخله اثر معناداری بر بهبود کیفیت زندگی بیماران سندرم روده تحریک­ پذیر و طرحواره ­های هیجانی داشت (0/01  (P< و این اثر در طول دوره پیگیری پایدار بود (0/01  (P<. همچنین، بین دو درمان از نظر میزان اثربخشی تفاوت معنی­ داری مشاهده نشد و هر دو درمان به یک میزان اثربخش است.
نتیجه‌گیری: هر یک از مداخله های شناختی رفتاری و پذیرش و تعهد به عنوان یک مداخله مؤثر، می­ تواند در مراکز درمانی و بهداشتی در جهت بهبود کیفیت زندگی و اصلاح طرحواره­ های هیجانی بیماران دارای اختلال اضطراب فراگیر با سندرم روده تحریک­ پذیر به کار برده شود.
متن کامل [PDF 1182 kb]   (9 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/3/29 | پذیرش: 1401/2/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb