پیام خود را بنویسید
تابستان 1401(شهریور)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران(نویسنده مسئول)
چکیده:   (137 مشاهده)

زمینه: نتایج پژوهش ­ها نشان می ­دهد که عتیاد به اینترنت، به عنوان یک اختلال کنترل تکانه و الگوی سازش ­نایافته استفاده از اینترنت، منجر به ناراحتی قابل‌توجه می‌شود و مشکلات شناختی، تحصیلی و شغلی در زندگی فرد ایجاد می­ کند. همچنین نشخوار فکری یا افکاری که فرد به طور مکرر در احساسات و رخدادهای منفی در ذهن می‌پروراند، ممکن است به فاجعه انگاری در ذهن آنان منجر شود. هرچند پژوهش­های زیادی به راهبردهای حل مسأله و هوش معنوی به عنوان مهارت­ های پیشگیرانه برای بهبود توانش ­های کنار آمدن با رویدادهای آسیب‌زا تأکید داشته ­اند، اما در زمینه بررسی این متغیرها در بین جامعه مورد نظر شکاف تحقیقاتی وجود دارد.
هدف: هدف پژوهش حاضر برر سی روابط ساختاری مهارت‌های حل مسئله و هوش معنوی با گرایش به اعتیاد به اینترنت با توجه به نقش میانجی ­گر نشخوار فکری بود.
روش: در قالب یک پژوهش توصیفی - همبستگی از بین دانشجویان 19 تا 35 ساله کاربر اینترنت، 353 نفر به روش نمونه ­گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. داده­ ها با استفاده از پرسشنامه مهارت­های حل مسئله هپنر (1982)، هوش معنوی کینگ (2008)، اعتیاد به اینترنت یانگ (1998) و نشخوار فکری یوسف (1383) گردآوری شد. داده­ها با استفاده از روش آماری معادلات ساختاری و از طریق نرم ­افزارها
SPSS-24 و lisrel-8/8 مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج پژوهش نشان داد مدل پژوهش برازش خوبی دارد. نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون نشان داد بین متغیرهای مهارت‌های حل مسئله و هوش معنوی با میزان اعتیاد به اینترنت رابطه منفی و معناداری وجود دارد (01/0 p<).
نتیجه ­گیری: اعتیاد به اینترنت دارای همبسته ­های رفتاری مختلف نظیر حل مسأله و هوش معنوی است که می­ تواند توسط فرآیندهای مختلف تعدیل شود.

متن کامل [PDF 793 kb]   (108 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/3 | پذیرش: 1401/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)