پیام خود را بنویسید
تابستان 1401(تیر)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشجوی دکتری روانشناسی، دانشگاه تبریز، ایران. (نویسنده مسئول)
چکیده:   (127 مشاهده)
زمینه: اختلال شخصیت وسواسی اجباری با الگوی فراگیر اشتغال ذهنی با نظم و ترتیب، نهایی­ خواهی، و کنترل فردی و بین فردی مشخص می­ شود. این ویژگی ­ها منجر به از دست دادن انعطاف پذیری و باز بودن فرد می­شود. پیشینه­ ی پژوهش نشان می­ دهد که درمان­ های غالب در درمان این اختلال بیشتر منجر به کاهش اضطراب و افسردگی شده است تا نشانگان اختلال شخصیت وسواسی اجباری. یکی از رویکردهایی نوین در تبیین و درمان مشکلات شخصیت از جمله OCPD طرحواره درمان ­گری است که با تفکیک بین طرحواره ­های ناسازگار اولیه از سبک­ های کنارآمدن به درمان مشکلات شخصیتی می­پردازد.
هدف: مطالعه ­ی حاضر این فرضیه­ را بررسی می­ کند که آیا درمان طرحواره­ های ناسازگار اولیه راهی مؤثر برای تغییر نشانگان اختلال شخصیت وسواسی اجباری است.
روش: در مطالعه حاضر از طرح تجربی تک موردی از نوع خط پایه چندگانه ناهمزمان با آزمودنی‌های متفاوت استفاده شد. بدین منظور سه بیمار مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی اجباری از مراجعین مرکز روانشناختی در سال 98-99 که بصورت هدفمند انتخاب شدند. برای جمع آوری داده­ های ابزارهای پژوهش از مصاحبه بالینی ساختار یافته برای اختلالات شخصیت (SCID-5-RV) (2016)، پرسشنامه بالینی چند محوری میلون (MCMI-III) (1990)، پرسشنامه طرحواره­ های ناسازگار اولیه (2006)، پرسشنامه سنجش اختلال شخصیت وسواسی اجباری (OCPDQ) (2004)، و پروتکل انفرادی طرحواره درمانگری یانگ (2003) استفاده شد. تأثیر مداخله انجام شده به کمک روش ترسیم دیداری، شاخص تغییر پایا (RCT)، فرمول درصد بهبودی، بهبود بالینی معنادار و سنجش عملیلاتی با پیگیری یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: داده‌های به دست آمده نشان داد کاهش نشانگان بالینی و نیز کاهش طرحواره‌های ناسازگار اولیه در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی اجباری از لحاظ آماری (0/05>P)، بالینی و سنجش عملیاتی معنادار است.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان می ­دهد طرحواره ­درمانگری با تأکید بر تکنیک­ های شناختی، تجربی، و همچنین ارتباط درمانی می ­تواند بر کاهش طرحواره­ های غالب مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی اجباری مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 1087 kb]   (36 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/19 | پذیرش: 1401/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb