پیام خود را بنویسید
پاییز 1400 (آبان)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشجوی دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
چکیده:   (31 مشاهده)
زمینه: پژوهش ­های مختلف حاکی از تأثیر برنامه آموزشی فعالیت­ های بدنی بر کارکردهای اجرایی کودکان با اختلال کمبود توجه / فزون کنشی بوده است. اما مطالعه اثرات مداخله­ ای نوع فعالیت­های بدنی و حرکتی بر مؤلفه­ های گوناگون کارکردهای اجرایی در کودکان با اختلال کمبود توجه / فزون ­کنشی محدود بوده است.
هدف: هدف از پژوهش حاضر تدوین بسته آموزشی فعالیت­های بدنی - حرکتی و بررسی اثربخشی آن بر کارکردهای اجرایی در کودکان با اختلال کمبود توجه / فزون ­کنشی بود.
روش: پژوهش حاضر از نظر هدف، کاربردی و از لحاظ روش از نوع ترکیبی (کیفی و کمّی) بخش کیفی تدوین برنامه درمانی و بخش کمی روش نیمه ­آزمایشی با طرح گروه گواه نامعادل و جلسه پیگیری بود. جامعه آماری در بخش کیفی متون مبتنی بر نظریات بارکلی (2015) و شامل متخصصان حوزه مهارت‌های حرکتی کودک و پژوهش‌های چاپ شده در مجلات معتبر در محدوده سال‌های 1390 تا 1399 برای مقالات فارسی و 2000 تا 2020 برای مقالات لاتین در زمینه مداخله‌های حرکتی کودکان با اختلال کمبود توجه / فزون ­کنشی و در بخش کمی، شامل کلیه کودکان پسر با اختلال کمبود توجه / فزون ­کنشی 12-7 ساله در مقطع ابتدایی منطقه 16 شهر تهران بود. برای نمونه ­گیری از بین مدارس منطقه 16 چهار مدرسه به صورت در دسترس انتخاب شده و تعداد 30 کودک با این اختلال در آن شناسایی شده و سپس به شکل تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارش شدند (هر گروه 15 کودک). ابزارهای استفاده شده در این پژوهش پرسشنامه ­ تشخیصی اختلال کمبود توجه / فزون ­کنشی (راهنمای تشخیصی و آماری انجمن روان ­پزشکی آمریکا، 2013) و پرسشنامه کارکردهای اجرایی بریف (جیویا، ایسکویت، گوی و کنورسی، 2000) بود. کودکان گروه آزمایش طی 24 جلسه 60 دقیقه­ای در برنامه آموزشی شرکت کردند. داده­ ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس آمیخته تجزیه و تحلیل شد.
یافته ­ها: در بخش کیفی نتایج پژوهش نشان داد که بسته آموزشی از نظر متخصصان دارای روایی محتوایی کافی است. در بخش کمی نتایج پژوهش نشان داد که با کنترل پیش ­آزمون، بسته آموزشی فعالیت­ های بدنی-حرکتی موجب بهبود معنادار در مؤلفه ­های توجه، بازداری و حافظه کاری )0/01(p< در گروه آزمایش نسبت به گروه گواه شد. ولی در مؤلفه­های برنامه ­ریزی و سازماندهی کارکردهای اجرایی گروه آزمایش پس از مداخله نسبت به گروه گواه (0/001 p>) تغییری ایجاد نشد.
نتیجه‌گیری: به طور کلی نتایج پژوهش حاضر نشان داد که برنامه آموزشی فعالیت­ های بدنی - حرکتی بر کارکردهای اجرایی کودکان با اختلال کمبود توجه / فزون­ کنشی اثرات مثبتی به همراه دارد.
متن کامل [PDF 996 kb]   (24 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/24 | پذیرش: 1400/8/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb