پیام خود را بنویسید
زمستان 1400(دی)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار،گروه فیزیک، دانشکده فیزیک، دانشگاه خوارزمی، تهران،ایران(عضو هیات علمی وابسته موسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران،ایران)
چکیده:   (23 مشاهده)
زمینه: با توجه به روند رو به رشد شبکه‌های اجتماعی مطالعاتی درمورد تأثیر این شبکه­ ها بر روی نگرش، رفتار و سبک زندگی و... انجام شده است. ولی درارتباط با تأثیر شاخص­ های شناختی بر روی تغییر نگرش در شبکه­ های اجتماعی مطالعه انجام نشده است.
هدف: هدف از این مطالعه ارائه مدلی مفهومی برای بررسی تأثیر عوامل شناختی بر تغییر نگرش‌ افراد در شبکه‌های اجتماعی است. در همین راستا سه عاملِ (1) انعطاف‌پذیری شناختی، (2) خودنظم ­جویی هیجانی و (3) تفکر فعال روشنفکرانه به عنوان عوامل شاخصِ‌ تأثیرگذار در تغییر نگرش در نظر گرفته شده است.
روش: روش تحقیق حاضر به لحاظ ماهیت و شیوه اجرا توصیفی و پیمایشی است. جامعه آماری شامل تمام کاربران شبکه‌های اجتماعی است. نمونه آماری شامل 384 نفر مرد و زن است که بصورت در دسترس انتخاب شدند. برای بررسی میزان تأثیر هر یک از این عوامل سه‌گانه‌ی انعطاف‌پذیری شناختی، خودنظم­ جویی هیجان، و تفکر فعال روشنفکرانه، به ترتیب، از مقیاس انعطاف‌پذیری شناختیِ مارتین و روبین (مارتین و روبین، 1995)، پرسشنامه خود‌نظم­جویی هیجان (هافمن و کاشدان، 2010)، و پرسشنامه تفکر فعال روشنفکرانه (استانویچ ووست 2007) و برای بررسی نگرش افراد از پرسشنامه‌های محقق ساخته که روایی محتوایی با نظر خبرگان و پایایی آن­ها توسط روش­ های آماری تأییدگردید؛ استفاده شده است. پس از تأیید نرمال بودن داده‌ها از مدل­سازی معادلات ساختاری با نرم­افزار lisrel استفاده شده است.
یافته­ ها: نتایج آزمون فرضیه ­ها با استفاده از مدل­سازی معادلات ساختاری نشان داد که شاخص‌های ذکر شده دارای مقدار t قابل قبول در سطح معنادار (0/05 p<) می­باشند. بنابراین در تغییر نگرش افراد مؤثر هستند. همچنین نشان داده شد که خودنظم­ جویی هیجان بر تغییر نگرش در موضوع خشونت خانگی دارای بیشترین تأثیر (به میزان 0/9) است.
نتیجه‌گیری: این بدان معنی است که توانایی­های شناختی کاربران شبکه­ های اجتماعی در تغییر نگرش­ های آنها تأثیر مستقیم دارد.
متن کامل [PDF 1210 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/4 | پذیرش: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb