پیام خود را بنویسید
دوره 21، شماره 113 - ( تابستان 1401(مرداد)، 1401 )                   جلد 21 شماره 113 صفحات 1004-987 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

solimanpour M, pirkhaefi A, zahrakar K. Comparison of the efficacy of acceptance and commitment therapy (ACT) and compassion-focused therapy (CFT) on quality of life in patients with vitiligo. علوم روانشناختی. 2022; 21 (113) :987-1004
URL: http://psychologicalscience.ir/article-1-1485-fa.html
سلیمان پور مهدی، پیرخائفی علیرضا، زهراکار کیانوش. مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش ‌و‌تعهد (ACT) و درمان متمرکز بر شفقت (CFT) بر کیفیت ‌زندگی بیماران مبتلا به ویتیلیگو. فصلنامه علمی پژوهشی علوم روانشناختی. 1401; 21 (113) :1004-987

URL: http://psychologicalscience.ir/article-1-1485-fa.html


دانشیار، گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، واحد گرمسار، دانشگاه آزاد اسلامی، گرمسار، ایران.
چکیده:   (121 مشاهده)
زمینه: تحقیقات نشان می‌دهد عوارض جسمانی و روانی بیماری‌های آشکار پوستی نظیر ویتیلیگو، کیفیت ­زندگی بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. باوجودی که در پیشینه، درمان متمرکز بر شفقت به تنظیم هیجانی مثبت، کاهش احساسات منفی و سرزنش خود منجر می‌شود و همچنین درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر ذهن‌آگاهی، پذیرش احساس و حفظ آرامش فرد هنگام مواجهه با واقعیت بیماری منجر می‌شود، اما در زمینه تأثیر این درمان‌ها بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به ویتیلیگو شکاف تحقیقاتی وجوددارد.
هدف: پژوهش‌حاضر به‌منظور مقایسه تأثیر مشاوره‌گروهی با رویکرد شفقت‌درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش­‌ وتعهد بر کیفیت ­زندگی بیماران زن مبتلا به ویتیلیگو انجام گرفت.
روش: روش پژوهش از نوع شبه‌آزمایشی، همراه با پیش‌آزمون و پس‌آزمون و پیگیری و گروه گواه بود. جامعه پژوهش حاضر را کلیه بیماران مبتلا به ویتیلیگو مراجعه‌کننده به بیمارستان رازی تهران در سال 1399 تشکیل دادند، که از بین آنان 45 نفر به شیوه هدفمند پس از کنترل ملاک‌های ورود و خروج، انتخاب و به‌صورت تصادفی در 3 گروه 15 نفری (دو گروه آزمایش و یک گروه‌گواه‌) جایگزین شدند. ابزار‌ سنجش عبارت بود از پرسشنامه کیفیت‌زندگی ‌سازمان‌جهانی‌بهداشت (1993) برای گروه اول درمان مبتنی بر پذیرش‌و‌تعهد بر‌اساس دیدگاه هایس و همکاران (2016) و برای گروه دوم درمان متمرکز بر شفقت گیلبرت (2009، 2014) در 8 جلسه 120 دقیقه­ای اجرا شد و برای گروه گواه هیچ درمانی ارائه نشد. به ‌منظور بررسی فرضیه‌های پژوهش از روش‌های آمار‌توصیفی و تحلیل واریانس آمیخته با استفاده از نرم‌افزار spss20 استفاده شد.
یافته ­ها: نشان داد هر سه گروه در مرحله پیش‌آزمون تفاوت معناداری با هم نداشتند جز اینکه سلامت جسمانی گروه گواه از گروه شفقت بیشتر بود. همچنین تفاوت گروه درمان مبتنی‌بر پذیرش‌و‌تعهد و گروه درمان متمرکز بر شفقت با گروه گواه در کیفیت‌زندگی و تمامی مؤلفه‌هایش در مراحل پس ­آزمون و پیگیری معنادار بود (0/01 >‌p) به جز یک مورد که در مؤلفه محیط زندگی که تفاوت گروه شفقت در مقایسه با گروه گواه در پس‌آزمون معنادار نبود. در سلامت جسمانی و روابط اجتماعی تفاوت دو گروه‌آزمایشی پذیرش ­وتعهد و شفقت در مراحل پس‌آزمون و پیگیری معنادار نبود (0/01 <‌p). در سلامت‌روانی، محیط زندگی و کیفیت‌کلی زندگی نیز در مراحل پس‌آزمون و پیگیری تفاوت ‌معنادار دو گروه آزمایشی نشان‌داد درمان مبتنی بر پذیرش­ وتعهد تأثیر بیشتری دارد‌. به جز کیفیت‌زندگی کلی که در پس‌آزمون میان دو گروه آزمایشی تفاوت معنادار وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده این نتیجه حاصل می­گردد که درمان مبتنی بر پذیرش­ و تعهد از طریق پذیرش احساسات و جلوگیری از اجتناب تجربه‌ای و شکل ­دهی به عمل‌متعهدانه‌ و عادات سالم و همچنین درمان متمرکز بر شفقت از طریق تغییر تفاسیر ذهنی توأم با سرزنش و انتقاد و افزایش رفتار مبتنی بر مهربانی با خود و دیگران به بهبود کیفیت ­زندگی بیماران کمک کرده ­اند.
متن کامل [PDF 1178 kb]   (60 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/22 | پذیرش: 1401/5/10 | انتشار: 1401/5/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)