پیام خود را بنویسید
تابستان 1401(شهریور)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار، گروه مشاوره، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران.
چکیده:   (84 مشاهده)
زمینه: مطالعات نشان داده است، تغییرات ناشی از بیماری‌های مزمن مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS) نه تنها می‌تواند سلامت ­روانی و حرمت خود این بیماران را تحت تأثیر قرار ‌دهد، بلکه تصور مثبت از خود و حرمت خود بالا، بهترین پیش ­بینی کننده برای تطابق فرد مبتلا با بیماری MS است. با وجود مطالعات انجام شده بر روی عزت ­نفس بیماران میتلا به MS، اما در زمینه کشف راهبردهای مؤثر بر حرمت خود آنان مطالعات اندکی صورت گرفته است.
هدف: پژوهش حاضر با هدف کشف راهبردهای روانی - اجتماعی مؤثر بر کاهش یا افزایش عزت­ نفس زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس انجام شد.
روش: این پژوهش با رویکرد کیفی و روش تحلیل عرفی / قراردادی در سال‌های 1399 و 1400 در شهر تهران انجام شد. جامعه‌ یا میدان مورد مطالعۀ این پژوهش، شامل تمامی زنان در دسترس مبتلا به بیماری MS شهر تهران (با تأیید عضویت در انجمن ام ­اس ایران) در سال 1399 و نیمۀ اول سال 1400 بود. نمونه‌ پژوهش با انتخاب 11 زن مبتلا به MS با بهره‌گیری از نمونه‌گیری گلوله برفی به حد اشباع رسید. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه عزت ­نفس روزنبرگ و مصاحبۀ نیمه ساختاریافته استفاده شد.
یافته ­ها: تحلیل تجارب مشارکت‌کنندگان، منجر به شناسایی 3 مقولۀ اصلی تجربه‌ای دیگر، پروردن خود و مهار بالنده برای شرکت ­کنندگان با عزت ­نفس بالا و 1 مقولۀ اصلی تحت عنوان وازدگی برای شرکت ­کنندگان با عزت ­نفس پایین شد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد زنان مبتلا به MS می‌توانند با انگاره پیش بردن تجربه دیگری از زندگی، استفاده از منابع باقی مانده خود و پذیرش و کنار آمدن با بیماری، عزت­ نفس خود را ترمیم کرده و در جهت انطباق بیشتر با بیماری حرکت کنند. همچنین یافته‌ها حاکی از آن بود که یأس جسمانی، تمرکز بیش از حد بر گذشته و منفعل بودن در مقابل بیماری، می‌تواند تخریب کننده حرمت خود بیمار باشد و در نهایت روند پذیرش بیماری و بهبودی را با چالش مواجه کند.
متن کامل [PDF 1139 kb]   (59 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/5 | پذیرش: 1401/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)