پیام خود را بنویسید
تابستان 1401(تیر)،                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد تمام، گروه روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشکده روانشناسی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (72 مشاهده)
زمینه: رفتار اعضای خانواده تابعی از رفتار سایر اعضای خانواده است که مستقیماً بر یکدیگر اثر دارند. طرحواره‌های ناسازگار اولیه و کمال‌گرایی، هر دو به شدت متأثر از بافت خانواده می‌باشند که در دانش‌آموزان تیزهوش عملکردی مختل دارند، اما بررسی علل شیوع آن در بستر خانواده مغفول مانده است.
هدف: هدف مطالعه حاضر آزمون رابطه محبوبیت والدین و شکل‌گیری طرحواره‌های ناسازگار اولیه با کمال‌طلبی نوجوانان تیزهوش براساس تحلیل چندسطحی بود.
روش: روش مطالعه حاضر همبستگی براساس مدل چندسطحی بود. جامعه آماری مطالعه حاضر در سطح فردی شامل کلیه دانش­آموزان متوسطه مدارس تیزهوشان دخترانه شهر تهران، و در سطح محیطی شامل والدین دانش­آموزان بود. در این مطالعه به ازای هر متغیر سطح بالاتر (پدر یا مادر)، سه متغیر سطح فردی (دانش‌آموز) انتخاب شد. در مطالعه حاضر 100 نفر (50 پدر و 50 مادر) به عنوان نمونه سطح بالاتر، و تعداد 300 نفر دانش‌آموز نیز به عنوان نمونه سطح فردی انتخاب شد. گروه نمونه به پرسشنامه‌های مقیاس محبوبیت والدین افروز و همکاران (1394)، مقیاس کمال‌گرایی هیل و همکاران (2010) و طرحواره‌های ناسازگار اولیه ریجکبوئر و دبو (2010) پاسخ دادند.
یافته­ها: با استفاده از تحلیل دوسطحی، نشان داده شد که در متغیرهای سطح دانش‌آموز، طردشدگی و انتظارات مبالغه‌آمیز اثر مثبتی بر کمال‌گرایی منفی داشتند (0/001)، و در متغیرهای سطح خانواده نیز اثر محبوبیت پدر بر کمال‌گرایی منفی معنی‌دار بود (0/05). همچنین مقدار پایایی مدل (0/70) نیز برازش مناسب مدل اول و دوم را نشان می­دهد.
نتیجه‌گیری: نتایج بطور کلی نشان داد متغیرهای سطح دانش‌آموز و خانواده در پیش‌بینی کمال‌گرایی منفی دخیل هستند و نقش متغیرهای موجود در محیط همانند خانواده، مدرسه، فرهنگ و جامعه، باید در بررسی کمال‌طلبی نوجوانان تیزهوش مورد بررسی قرار داده شود تا بتوان میزان شیوع این پدیده را کاهش داد.
متن کامل [PDF 1016 kb]   (22 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/22 | پذیرش: 1401/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم روانشناختی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of psychologicalscience

Designed & Developed by : Yektaweb